| Processor | Intel Core i5-1335U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch WUXGA BrightView Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp Elite x360 1040 G10 |
|---|---|
| Model | Elite x360 1040 G10 |
| Price | Tk 156,200 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
|---|
| Display Type | WUXGA BrightView UWVA Touchscreen, 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 12.43 x 8.89 x 0.75 in |
|---|---|
| Body Weight | 2.95 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR4 3200MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | Long-Life Fast Charge battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 51-WHr battery |
| Battery Backup | Up to 6 Hours |
| Audio | Audio by B&O, quad speakers with discrete amplifier, dual microphones enhanced by AI noise reduction |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 M.2 wireless |
| USB | 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging); 1 stereo headphone/microphone combo jack, HDMI cable sold separately |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Premium spill-resistant full-size backlit keyboard with DuraKeys; Clickpad with multi-touch gesture support |
Portable and powerful. A truly good buy
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →